ՀԲԸՄ-ն հայտարարում է Կենտրոնական վարչության, Հոգաբարձուների խորհրդի և գործադիր աշխատակազմի ընտրության արդյունքները
2024-10-12 - AGBU GA - General Assembly Meeting
ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչությունը և Հոգաբարձուների խորհուրդը (նկարում չկան Վաչե Մանուկյանը և Էլի Աքիլյանը)
ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության 2024 թվականի հոկտեմբերի 13-ի հանդիպումից հետո ՀԲԸՄ-ի նորընտիր գործադիր անդամներն են՝ նախագահ Սեմ Սիմոնյանը, փոխնախագահներ Արդա Հարաթունյանը և Երվանդ Զորյանը, ատենադպիր Անի Մանուկյանը և գանձապահ Նազարեթ Ֆեստեկջյանը։
2024 թ.-ի հոկտեմբերի 12-ին կայացած Ընդհանուր ժողովի ժամանակ Պերճ Սեդրակյանին շնորհվեց Պատվավոր նախագահի կոչում։ Նա այժմ իր գործունեությունը կշարունակի Հոգաբարձուների խորհրդում՝ նախկին փոխնախագահ Ժոզեֆ Ուղուրլյանի և նորանշանակ անդամ Էլի Աքիլյանի հետ միասին։ Աքիլյանը «Kingsisle Entertainment»-ի հիմնադիրն է և «Inet Technologies Inc.»-ի համահիմնադիրը, որտեղ 1999թ.-ի ապրիլից մինչև 2004թ. սեպտեմբերը պաշտոնավարել է որպես նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն: Նա Առլինգտոնում Տեխասի համալսարանի էլեկտրատեխնիկայի բակալավրի աստիճան ունի։ Սեմ Սիմոնյանը կծառայի որպես Խորհրդի ի պաշտոնե անդամ։
Elie Akelian
Caption
ՀԲԸՄ հոգաբարձուների խորհրդի նորընտիր անդամ Էլի Աքիլյանը
Խորհրդի անդամներ Էրիկ Իսրայելյանը (ԱՄՆ), Նազարեթ Ֆեստեկջյանը (ԱՄՆ), Վահե Գաբրաշը (Շվեյցարիա), Նադյա Գործունյանը (Ֆրանսիա), Արդա Հարաթունյանը (ԱՄՆ), Եղիշե Մանուկյանը (ԱՄՆ), Լևոն Նազարյանը (ԱՄՆ), Երվանդ Զորյանը (ԱՄՆ) և Վազգեն Յակուբյանը ​​(Հայաստան) վերընտրվել են՝ շարունակելու իրենց գործունեությունը առաջիկա չորս տարիների ընթացքում։
Համաձայն ՀԲԸՄ կանոնադրության՝ ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամների մեկ երրորդը պետք է ԱՄՆ-ի բնակիչ չլինի։ Վարչության ներկայիս անդամներն են՝ ԱՄՆ-ից Հայկ Արիյանը, Երվանդ Դեմիրճյանը, Էրիկ Իսրայելյանը, Նազարեթ Ֆեստեկջյանը, Արդա Հարաթունյանը, Սարգիս Ջեբեջյանը, Արի Լիբարիկյանը, Անի Մանուկյանը, Եղիշե Մանուկյանը, Լորի Մունչերյանը, Լևոն Նազարյանը, Սեմ Սիմոնյանը և Երվանդ Զորյանը, Հայաստանից՝ Վազգեն Յակուբյանը, Կանադայից՝ Լենա Սարգիսյանը, Եվրոպայից՝ Նադյա Գործունյանը (Ֆրանսիա), Վահե Գաբրաշը և Վարդգես Քնաջյանը (Շվեյցարիա), Առնո Ադամյանը և Կամիլիո Ազզուզը (Մեծ Բրիտանիա):
ՀԲԸՄ Հոգաբարձուների խորհրդի կազմում են՝ Խորհրդի նախագահ Վաչե Մանուկյանը և անդամներ Էլի Աքիլյանը, Էրիկ Իսրայելյանը, Ժոզեֆ Ուղուրլյանը, Արմեն Սարգսյանը, Պերճ Սեդրակյանը և Սինան Սինանյանը։
Լրացուցիչ տեղեկությունների և Խորհրդի անդամների կենսագրական մանրամասների համար այցելել https://agbu.org/leadership
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) աշխարհի խոշորագույն, շահույթ չհետապնդող համահայկական կազմակերպությունն է, որն իր կրթական, մշակութային, մարդասիրական ու սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը: Այսօր ՀԲԸՄ-ն գործունեություն է ծավալում աշխարհի 40 երկրների ավելի քան 70 քաղաքներում: Յուրաքանչյուր տարի ՀԲԸՄ-ն նպաստում է Հայաստանում և սփյուռքում բնակվող շուրջ 500,000 հայերի կյանքի որակի բարելավմանը: 1906 թվականից ի վեր՝ ՀԲԸՄ-ն հավատարիմ է իր՝ համայն հայության բարգավաճմանն ու բարօրությանն ուղղված առաքելությանը: ՀԲԸՄ-ի և վերջինիս կողմից ողջ աշխարհում իրականացվող ծրագրերի մասին հավելյալ տեղեկատվություն կարող եք գտնել www.agbu.org կայքէջում: ՀԲԸՄ Հայաստանի մասին հավելյալ տեղեկատվության համար այցելե՛ք www.agbu.am կայքէջ:

AGBU Announces Election of Officers, Board and Council Members
AGBU Central Board of Directors and Council of Trustees (not pictured: Vatche Manoukian and Elie Akilian)
Following the meeting of the AGBU Central Board of Directors on October 13, 2024, the newly elected executive officers of the AGBU are Sam Simonian, President; Arda Haratunian and Yervant Zorian, Vice Presidents; Ani Manoukian, Secretary; and Nazareth Festekjian, Treasurer.
The General Assembly held on October 12, 2024 approved the appointment of Berge Setrakian Honorary President who will now be joining the Council of Trustees along with former vice president Joseph Oughourlian and newly appointed member Elie Akilian. Akilian is the Founder of Kingsisle Entertainment and Co-Founder of Inet Technologies, Inc., where he served as its President and Chief Executive Officer from April 1999 to September 2004. He holds a BS in Electrical Engineering from the University of Texas at Arlington. S am Simonian will serve as Ex Officio member of the Council.
The following Board members have been reelected to serve for a term of four years: Eric Esrailian (US), Nazareth Festekjian (US), Vahe Gabrache (Switzerland), Nadia Gortzounian (France), Arda Haratunian (US), Yeghiche Manoukian (US), Levon Nazarian (US), Yervant Zorian (US), and Vasken Yacoubian (Armenia).
The AGBU Central Board is comprised of the following members, with one-third being non-US residents as per the bylaws: From the US: Haig Ariyan, Yervant Demirjian, Eric Esrailian, Nazareth Festekjian, Arda Haratunian, Sarkis Jebejian, Ari Libarikian, Ani Manoukian, Yeghiche Manoukian, Lori Muncherian, Levon Nazarian, Sam Simonian and Yervant Zorian. From Armenia: Vasken Yacoubian. From Canada: Lena Sarkissian. From Europe: Nadia Gortzounian (France), Vahe Gabrache and Vartkess Knadjian (Switzerland), Arnaud Attamian and Camilio Azzouz (UK).
The AGBU Council of Trustees is comprised of: Chairman Vatche Manoukian and members Elie Akilian, Eric Esrailian, Joseph Oughourlian, Armen Sarkissian, Berge Setrakian, and Sinan Sinanian.
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) is the world’s largest non-profit organization devoted to upholding the Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian programs. Each year, AGBU is committed to making a difference in the lives of 500,000 people across Armenia, Artsakh and the Armenian diaspora. Since 1906, AGBU has remained true to one overarching goal: to create a foundation for the prosperity of all Armenians. To learn more visit www.agbu.org.