«Ժամանակն է խոսքերը հիմնավորել նաև գործողություններով և շտապ հումանիտար օգնություն տրամադրել ցամաքով կամ միջանկյալ՝ օդային փոխադրման միջոցով՝ կանխելու սովի և հիվանդությունների պատճառով ահագնացող ցեղասպանության սպառնալիքը»
Օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ժամանակ քննարկվեց Արցախում տիրող ծայրահեղ հումանիտար ճգնաժամը։ Նիստն ամփոփելուց մեկ շաբաթ անց ՀԲԸՄ-ի ղեկավարությունը որոշեց հրատապ դիմում-նամակով դիմել Անվտանգության խորհրդի 15 անդամ երկրներից յուրաքանչյուրին՝ Ալբանիային, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, Բրազիլիային, Գաբոնին, Գանային, Էկվադորին, Ճապոնիային, Մալթային, Միացյալ Թագավորությանը, Մոզամբիկին, Շվեյցարիային, Չինաստանին, Ռուսաստանին, Ֆրանսիային, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում Եվրամիության պատվիրակությանը: Դիմում-նամակի ուղերձն էր՝ «Սկսե՛ք Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անվանել այնպես, ինչպես այժմ որակում են իրավապաշտպաններն ու միջազգային գործակալությունները՝ ցեղասպանություն»:
«Պաշտոնապես և հրապարակայնորեն Ադրբեջանի գործողությունները որպես ցեղասպանություն որակելով՝ ՄԱԿ-ի անդամ երկրները կարող են վկայակոչել 1948 թվականի ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան և Արդարադատության միջազգային դատարանի միջոցով վճռական միջոցներ ձեռնարկել ցեղասպանությունը կանխելու և պատժելու համար։ Իր պարտավորության շրջանակներում այն կարող է նաև այլ ռազմավարական գործողություններ իրականացնել՝ արձագանքելու այնպիսի իրավիճակներին, որտեղ ցեղասպանության սպառնալիքն իրական է», - իր կոչում նշել է ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը:
Այս նամակները հիմնված են օգոստոսի 10-ին ՀԲԸՄ-ի կողմից ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված հրատապ դիմումի վրա, որտեղ Սեդրակյանը հորդորում է Միացյալ Նահանգներին ականջալուր լինել մարդու իրավունքների խախտումներով զբաղվող համաշխարհային հեղինակություն Լուիս Մորենո Օկամպոյի կողմից հրապարակված զեկույցի նախազգուշացումներին:
Օկամպոն համոզիչ փաստարկներ է բերում Արցախի ճգնաժամը վերահաս ցեղասպանություն որակելու առումով: Հիմնվելով զեկույցում տեղ գտած կանխազգուշացման վրա, ըստ որի՝ զանգվածային սովը ընդամենը շաբաթների հարց է՝ պետքարտուղար Բլինքենին ուղղված նամակում կոչ էր արվում անհապաղ միջամտել՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքի բացումը, որը թույլ կտա Արցախի ժողովրդին հումանիտար օգնություն հասցնել ցամաքով կամ միջանկյալ՝ օդային փոխադրման միջոցով։
Ի հավելումն Օկամպոյի վերլուծությանը՝ օգոստոսի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով նախկին հատուկ խորհրդական, Վաշինգտոնի Ամերիկյան համալսարանի մարդու իրավունքների պրոֆեսոր Խուան Մենդեսը Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ իր խոսքն ուղղեց այն անդամ երկրներին, որոնք պատրաստակամ են ճգնաժամի լուծման ուղիներ գտնել։ Պրոֆեսոր Մենդեսը շեշտը դրեց միջազգային հանրության կողմից կանխարգելման պարտականությունների վրա՝ ընդգծելով այն փաստերը, որոնք բավարար պատճառ են միջազգային հանրությանը կանխավ զգուշացնելու, որ Արցախի բնակչությանը սպառնում են «լուրջ մարմնական կամ հոգեկան վնասներ», ինչպես սահմանված է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածում։
ՀԲԸՄ-ի դիմում-նամակները ուղարկվել են Անվտանգության խորհրդի անդամներին, իսկ նամակների պատճենները նաև իրենց արտաքին գործերի նախարարներին՝ ոչ միայն ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու Օկամպոյի և Մենդեսի պնդումները, այլ նաև ՄԱԿ-ին կոչ անելու անհապաղ միջամտել Արցախում շրջափակումը վերացնելու և պարենի համատարած սղությունը կանգնեցնելու համար: Սեդրակյանը նամակում հորդորել է. «Ժամանակն է խոսքերը հիմնավորել նաև գործողություններով և շտապ հումանիտար օգնություն տրամադրել ցամաքով կամ միջանկյալ՝ օդային փոխադրման միջոցով՝ կանխելու սովի և հիվանդությունների պատճառով ահագնացող ցեղասպանության սպառնալիքը»:
Վերջերս ՀԲԸՄ-ին տված հարցազրույցում միջազգային հանրային իրավունքի և մարդու իրավունքների փորձագետ Շեյլա Փայլանը, ով ՄԱԿ-ում խորհրդականի ավելի քան 15 տարվա փորձ ունի, «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիան որակեց որպես «միջազգային ամենակարևոր պայմանագրերից մեկը, քանի որ ռասայական խտրականությունը կարող է հանգեցնել էթնիկ զտումների»։ Փայլանը նաև նշել է. «Հաշվի առնելով, որ [շրջափակումը] հումանիտար ճգնաժամ է առաջացնում՝ հասցնելով մեզ էթնիկ զտումների շեմին՝ այն խաթարում կամ սպառնում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը: Երբ նման իրադարձություններ են տեղի ունենում, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին տրված է ոչ միայն անհապաղ միջամտելու կարողություն, այլ նաև դա անելու պատասխանատվություն»:
Սեդրակյանը ՀԲԸՄ-ի կարողություններն օգտագործեց առկա օրհասական վիճակի մասին ավելի լայն շրջանակներին ահազանգելու համար։ «Ադրբեջանն իրեն դրսևորում է որպես ՄԱԿ-ի հանցավոր անդամ երկիր, որը սանձարձակորեն խախտում է ՄԱԿ-ի կոնվենցիաները և մարդու իրավունքների միջազգայնորեն ընդունված օրենքները։ Դա խախտում է այն աշխարհակարգը, որի պահպանման համար ստեղծվեց Միավորված ազգերի կազմակերպությունը: Դա վտանգավոր ազդակ է այլ պետություններին, որ նրանք նույնպես կարող են անպատիժ հանցագործություններ իրագործել մարդկության դեմ»։
Արցախի 120,000 հայերի ճակատագրի վերաբերյալ միջազգային անհանգստության մեծացմանը զուգընթաց՝ ՀԲԸՄ Ֆրանսիան, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի և Ֆրանսիայի Իլ-դե-Ֆրանս, Օվերն-Ռոն-Ալպեր, Օ դը Ֆրանս, Օքսիտանիա և Պեի դը լա Լուար շրջանների ներկայացուցիչների հետ միասին, գլխավորեց Երևանից Արցախ մարդասիրական օգնություն և պարենամթերք ուղարկելու ջանքերը։ Պատվիրակությունը Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումից տուժածներին, ովքեր այժմ օրական ընդամենը կես հաց ստանալու հնարավորություն ունեն,10 բեռնատար մեքենայով մարդասիրական օգնություն էր նախատեսում տրամադրել, սակայն ավտոշարասյունի մուտքն Ադրբեջանի կողմից արգելափակվեց։
Քաղաքապետը իր թվիթերյան էջում գրեց. «Այստեղ՝ Լաչինի միջանցքում, մենք հավաստում ենք, որ, մարդու իրավունքների լիակատար խախտմամբ, մարդասիրական ոչ մի օգնություն չի կարող մուտք գործել Արցախ։ Մեր մարդասիրական օգնության 10 բեռնատարների մուտքը արգելափակված է։ Մարդասիրական ճգնաժամն ընթացքի մեջ է, հրատապության հարց կա»։
Ավելի ուշ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, քաղաքապետ Իդալգոն հայտարարեց. «Մենք վճռական ենք, ավելի քան երբևէ, լինելու միջազգային իրավունքի ձայնը, Հայաստանի ձայնը»,- հետո հավելեց, - «Պետք է հարգել 2020 թվականի համաձայնագրերով հաստատված խաղաղության գործընթացը։ Սա է գոյատևելու պայմանը այս իրավիճակում, երբ Ադրբեջանը փորձում է թաքցնել իր ցեղասպանական նկրտումները»։

“The time is now to back up words with actions such as rushing humanitarian aid, on the ground, or in the interim, via airlift, to alleviate the immediate threat of Genocide by starvation and disease.”
One week after the conclusion of the August 16th emergency meeting of the United Nations Security Council (UNSC) to discuss the dire humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, AGBU’s leadership decided to send an Urgent Letter of Appeal to each of the 15 member representatives, including Albania, Brazil, China, Ecuador, Gabon, Ghana, France, Japan, Malta, Mozambique, Russia, Switzerland, United Arab Emirates, United Kingdom, United States, as well as to the Delegation of the European Union to the UN in New York.
The main message therein was a bold request: Start calling Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor what human rights experts and international agencies are now defining as Genocide.
“By officially and publicly defining Azerbaijan’s actions as genocidal, the UN member states can invoke the UN Convention on Genocide and take bold measures at its disposal to prevent and punish acts of Genocide through the International Court of Justice. It can also execute other strategic actions to meet its obligation to respond to situations where Genocide is a genuine threat,” AGBU President Berge Setrakian stated in the appeal.
These letters build on an urgent appeal from AGBU to U.S. Secretary of State Antony Blinken on August 10th. In that communication, Setrakian urged the United States to heed the warnings of an explosive report issued by Luis Moreno Ocampo, a world- renowned authority on human rights violations. Ocampo made a compelling case for calling the crisis in Nagorno-Karabakh an imminent Genocide. The letter urged Secretary Blinken to intervene to ensure the Lachin Corridor was opened to allow the flow of humanitarian aid, on the ground, or, in the interim, via airlift, per the report’s warning that mass starvation was a matter of a few weeks away.
Adding to Ocampo’s analysis, on August 23rd Former Special Advisor to the Secretary-General on the Prevention of Genocide and Professor of Human Rights Law of the American University (Washington, D.C.) Juan Mendez made a presentation to the member states that had reconvened to further address the crisis. Professor Mendez focused on the prevention duty of the international community by highlighting the facts that constitute sufficient reason to proffer an early warning to the international community that the population of Nagorno-Karabakh is at risk of suffering “serious bodily or mental harm to members of the group” as defined in Article 2 of the Convention on the Prevention and Punishment of Genocide.
The AGBU appeals were sent to the Security Council members, with copies to their respective foreign ministers, not only reinforcing the findings of both Ocampo and Mendez, but also urging the United Nations to immediately intervene to lift the blockade and stop the widespread food insecurity in Nagorno-Karabakh. “The time is now to back up words with actions such as rushing humanitarian aid, on the ground, or in the interim, via airlift, to alleviate the immediate threat of Genocide by starvation and disease,” urged Setrakian in the letter.
In a recent interview with AGBU, Sheila Paylan, a public international law and human rights expert with more than 15 years of experience working for the United Nations as an advisor, cited the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination as “one of the most important international treaties, because racial discrimination can lead to ethnic cleansing.”
Paylan went on to say: “To the extent that, for example, [the blockade] is causing a humanitarian crisis, in fact, bringing us to the brink of ethnic cleansing and disturbs or threatens international peace and security and in the region, the UN Security Council is vested with not only the power, but the responsibility to intervene immediately when something like that happens.”
Setrakian put AGBU’s efforts to sound the alarm into a wider perspective. “Azerbaijan is behaving as a rogue UN member state that has been boldly violating UN conventions and international human rights laws. It is flouting the world order that the United Nations was established to uphold. It is sending a dangerous signal to other states that they too can commit crimes against humanity with impunity.”
Despite the amplification of international concern for the fate of the 120,000 Armenians of Nagorno-Karabakh, AGBU France in coordination with Mayor of Paris Anne Hidalgo and the French regions of Ile-de-France, Auvergne-Rhône-Alpes, Hauts-de-France, Occitania and Pays de la Loire spearheaded an effort to send humanitarian aid and food from Yerevan to Nagorno-Karabakh. The delegation was equipped with 10 trucks of humanitarian aid for those affected by Azerbaijan’s blockade of Nagorno-Karabakh, who are now allocated only hald a loaf of bread per day due to the severe food shortage. The convoy was blocked by Azeris from entering.
Over Twitter, the Mayor testified: “Here at the Lachin Corridor we testify that no humanitarian aid can enter Artsakh, in total violation of human rights. Our 10 humanitarian aid trucks are blocked. A humanitarian crisis is underway, there is urgency.” Later, at a press conference, Mayor Hidalgo stated: “We are more determined than ever to carry the voice of international law, the voice of Armenia. She added: “The peace process, endorsed in the 2020 agreements, must be respected. This is the condition of their survival, at a time when Azerbaijan is trying to hide its genocidal ambitions.”