2024 թվականը անցումային տարի դարձավ, հատկապես ինձ համար, երբ ստանձնեցի ՀԲԸՄ ութերորդ նախագահի պաշտոնը՝ հաջորդելով Պերճ Սեդրակյանին։ Նա իր 22 տարիների ուշագրավ նախագահությունը սկսեց ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչությունում տասնամյակների գործունեությունից հետո: Ինձ համար պատիվ է տարեվերջյան ուղերձով հանդես գալու ավանդույթը շարունակելը։
Անցյալ հոկտեմբերին կայացած ՀԲԸՄ 93-րդ Ընդհանուր ժողովը վերջին տարիների ամենաաշխույժ և իրադարձություններով լի ժողովներից էր: Ղեկավարության փոփոխությանն ընդառաջ անդրադարձանք ՀԲԸՄ-ի վերջին երկու տասնամյակների զարգացմանն ու նորարարություններին և մեր երախտագիտությունը հայտնեցինք ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանին: Նրա նախագահության տարիները համընկան հայոց պատմության նորագույն շրջանի մի շարք առանցքային իրադարձությունների հետ։ Մասնավորապես, երիտասարդության զարգացման վրա նրա շեշտադրումն ամբողջ աշխարհում ընդլայնեց ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների (ԵԱ) ցանցը: Միայն այս տարի մեզ միացավ վեց նոր ԵԱ խումբ Ամմանից, Բուդապեշտից, Կորդոբայից, Դուբլինց, Մելբուռնից և Սիդնեյից:
Ստանձնելով ՀԲԸՄ նախագահի պաշտոնը՝ ակնկալում եմ սերտորեն աշխատել հինգ մայրցամաքներում գործող ՀԲԸՄ մասնաճյուղերի հետ: Անցնող տարում այցը դեպի Հարավային Ամերիկա խորապես հուզեց ինձ, երբ ականատես եղա Արգենտինայում, Բրազիլիայում և Ուրուգվայում տիրող ուժեղ հայկական մթնոլորտին: Մինչև հաջորդ տարի այս ժամանակահատվածը նպատակ ունեմ ավելի լայն պատկերացում կազմել աշխարհասփյուռ հայության և մեր բազմազան համայնքները միավորող կապերի մասին:
Այս տարի այլ առանցքային իրադարձություններ ևս տեղի ունեցան։ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախից հայերի բռնի տեղահանումից հետո ՀԲԸՄ-ն անմիջապես գործի անցավ և մեծածավալ մարդասիրական օգնություն տրամադրեց՝ տեղահանվածներին ապահովելով սննդով, հագուստով, կացարանով և առաջին անհրաժեշտության պարագաներով։ 2024 թվականին մեր առաջնահերթությունը դարձավ երկարաժամկետ օգնության տրամադրումը՝ անդրադառնալով ֆիզիկական, մտավոր և էմոցիոնալ վերականգնմանը: Մենք ընդլայնեցինք ՀԲԸՄ «Կլաուդիա Նազարյան» բժշկական կենտրոնը, որին նոր մասնագետներ միացան Արցախից և տրամադրեցինք անվճար հետազոտությունների հնարավորություններ և հոգեկան առողջության վերականգնմանն ուղղված ծառայություններ: ՀԲԸՄ «Նաիրի» ճամբարի շրջանակներում արցախցի մայրերի և երեխաների համար հանգստյան օրերին կազմակերպեցինք նաև թերապևտիկ հավաքներ:
Բացի այդ, արցախահայությանն աշխատանքով ապահովելը և Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական կյանքին նրանց ինտեգրվելը մեզ համար առանցքային դարձան: Վերսկսելով դեռևս Արցախում մեծ հաջողություն վայելած ՀԲԸՄ «Սովորի'ր և վաստակի՛ր. Արցախ» ծրագիրը, ընդլայնեցինք այն՝ ավելացնելով Հայաստանի խոստումնալից ոլորտներում վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև անգլերենը բարելավելու և աշխատանքի խորհրդատվություն ստանալու հնարավորություններ: Այս նախաձեռնությունները կարող են օգնել իրենց հողից արմատախիլ եղած այս համայնքին վերահաստատվել և վերականգնել ֆինանսական անկախությունը:
Ապագային ընդառաջ՝ ՀԲԸՄ-ն պատրաստ է դիմակայել այն համաշխարհային մարտահրավերներին, որոնք վերաձևավորելու են աշխարհը, հայ ազգը և մեր կազմակերպությունը։ Թեև ապագան անորոշ է, ես վստահ եմ, որ ՀԲԸՄ-ն կադապտացվի փոփոխություններին և կշարունակի զարգանալ՝ մեր նվիրատուների առատաձեռնության, մեր կամավորների խանդավառության և տեղի ղեկավարների և գործընկերների համագործակցության շնորհիվ: Ձեր բարի կամքի շարունակական դրսևորումն ու աջակցությունը կենսական են աշխարհասփյուռ հայության կյանքը բարելավելու համար իրականացվող համատեղ աշխատանքներում։
Գալիք տարում մաղթում եմ ձեզ և ձեր ընտանիքին խաղաղություն և բարեկեցություն:
Հարգանքներով՝
Սեմ Սիմոնյան
ՀԲԸՄ նախագահ
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) աշխարհի խոշորագույն, շահույթ չհետապնդող համահայկական կազմակերպությունն է, որն իր կրթական, մշակութային, մարդասիրական ու սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը: Այսօր ՀԲԸՄ-ն գործունեություն է ծավալում աշխարհի 40 երկրների ավելի քան 70 քաղաքներում: Յուրաքանչյուր տարի ՀԲԸՄ-ն նպաստում է Հայաստանում և սփյուռքում բնակվող շուրջ 500,000 հայերի կյանքի որակի բարելավմանը: 1906 թվականից ի վեր՝ ՀԲԸՄ-ն հավատարիմ է իր՝ համայն հայության բարգավաճմանն ու բարօրությանն ուղղված առաքելությանը: ՀԲԸՄ-ի և վերջինիս կողմից ողջ աշխարհում իրականացվող ծրագրերի մասին հավելյալ տեղեկատվություն կարող եք գտնել www.agbu.org կայքէջում: ՀԲԸՄ Հայաստանի մասին հավելյալ տեղեկատվության համար այցելե՛ք www.agbu.am կայքէջ:

AGBU President’s Year-End Message
The year 2024 marks a time of transitions, most notably when I assumed the position of eighth president of AGBU, succeeding Berge Setrakian. His remarkable 22-year presidency followed his decades of service on the AGBU Central Board. It is an honor to continue the tradition of delivering a year-end message.
This past October, the 93rd AGBU General Assembly was among the most vibrant and eventful in recent years. The change in leadership was an opportunity to reflect on AGBU’s two decades of growth and innovation while expressing our collective gratitude to outgoing AGBU President Berge Setrakian. He presided during some of the most momentous events in modern Armenian history and his emphasis on youth development has expanded our AGBU Young Professionals network around the world. This year alone, we welcomed six new YP groups from Amman, Budapest, and Cordoba to Dublin, Melbourne and Sydney.
As I begin my own journey as President of AGBU, I am committed to engaging closely with our local chapters across five continents. Starting with a trip to South America, I was touched by strong Armenian spirit in Argentina, Brazil and Uruguay. By this time next year, I aim to have a broader understanding of the Armenian world and the ties that unite our diverse communities.
In the meantime, other important transitions took place this year. Following the September 2023 displacement of Armenians from Artsakh, AGBU launched an extensive emergency relief effort to provide food, clothing, shelter and essential support. In 2024, we shifted our focus to long term assistance, addressing physical, mental and emotional recovery. We expanded the AGBU Claudia Nazarian Polyclinic with new specialists from Artsakh. We offered free well exams and mental health services. We also organized therapeutic weekend retreats through AGBU Camp Nairi for Artsakh mothers and children.
In addition, employment became a cornerstone project to help integrate Artsakh Armenians into Armenia’s socio-economic fabric. Building on the success of AGBU LEAP (Learn to Earn Artsakh Program), which flourished back in Artsakh, we added training in Armenia’s growth industries, English language coaching, and job counseling. These initiatives can go a long way to restore dignity and financial independence to this uprooted community.
Looking ahead, AGBU is poised to navigate the global challenges that will shape the world, the Armenian Nation and our organization. While the future remains uncertain, I am confident that AGBU will adapt and thrive, thanks to the generosity of our donors, the inspiration of our volunteers, and the cooperation of our local leaders and partners. Your continued goodwill and support will be vital as we work together to uplift Armenian lives worldwide.
Wishing you and your family peace and prosperity in the New Year.
Sincerely,
Sam Simonian
AGBU President
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) is the world’s largest non-profit organization devoted to upholding the Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian programs. Each year, AGBU is committed to making a difference in the lives of 500,000 people across Armenia, Artsakh and the Armenian diaspora. Since 1906, AGBU has remained true to one overarching goal: to create a foundation for the prosperity of all Armenians. To learn more visit www.agbu.org.