Փարիզի քաղաքապետն այցելեց ՀԲԸՄ Հայաստանի գրասենյակ՝ վերահաստատելու արդյունավետ համագործակցությունը
Աջից ձախ՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Փարիզի փոխքաղաքապետ Արնո Նգաչան զրուցում են ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանի հետ
Mayor of Paris 2022 2
Փարիզի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց ՀԲԸՄ-ի ծրագրերի շահառուներին
Mayor of Paris 2022 3
Ձախից աջ՝ ՀԲԸՄ «Սովորի՛ր և վաստակի՛ր», «Կին ձեռներեցներ» ծրագրերի շահառուները և Արցախից տարհանված մի կին, ով ՀԲԸՄ-ից ստացել է մարդասիրական օգնություն
Mayor of Paris 2022 4
Ձախից աջ՝ ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը, CCAF-ի համանախագահ Արա Թորանյանը, ՀԲԸՄ Հայաստանի գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը և ՀԲԸՄ Եվրոպայի նախագահ Նադիա Գործունյանը Անն Իդալգոյի հետ հանդիպմանը
Mayor of Paris 2022 5
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն ՀԲԸՄ «Կին ձեռներեցներ» ծրագրի շահառուներից որպես նվեր ստացավ նրանց արտադրանքը
2022 թվականի մայիսի 28-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել էր ՀԲԸՄ Հայաստանի կենտրոնատեղիում: Պատվիրակության կազմում էին միջազգային հարաբերությունների և Ֆրանկոֆոնիայի գծով Փարիզի փոխքաղաքապետ Արնո Նգաչան, Փարիզի փոխքաղաքապետ և ՀԲԸՄ Ֆրանսիայի գործադիր տնօրեն Անուշ Թորանյանը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան տիկին Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ​​ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ՀԲԸՄ Եվրոպայի նախագահ և ՀԲԸՄ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Նադիա Գործունյանը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Արա Թորանյանը և Ֆրանսուա Դևեջյանը։
ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը պատվիրակությանը ներկայացրեց ՀԲԸՄ-ի պատմությունը՝ ընդգծելով, որ իր ճկունության շնորհիվ կազմակերպությունը տասնամյակներ շարունակ կարողացել է արժանվույնս գնահատել տվյալ ժամանակաշրջանում հայ ազգի համար կարևոր առաջնահերթություններն ու ծրագրեր մշակել դրանց ուղղությամբ, հատկապես՝ ճգնաժամային ժամանակներում: Այնուհետև, անդրադառնալով ՀԲԸՄ Հայաստանի ընթացիկ ռազմավարությանը, պրն Յակուբյանը ներկայացրեց սոցիալ-տնտեսական զարգացման, մարդասիրական օգնության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում իրականացվող՝ կազմակերպության բազմաթիվ նախաձեռնությունները։
Միության հայաստանյան գրասենյակի նախագահը նաև իր երախտագիտությունը հայտնեց վերջին տարիներին Ֆրանսիայի կառավարությունից ՀԲԸՄ Հայաստանին տրամադրված ֆինանսական աջակցության համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը հայության կյանքը բարելավելու գործում։ Առանձնակի անդրադարձ կատարվեց ՀԲԸՄ Հայաստանին 50 000 եվրո ֆինանսական օգնություն տրամադրելուն, որն օգնեց դիմակայելու Հայաստանում առողջապահական ճգնաժամին։ Նա նաև ընդգծեց Փարիզի Խորհրդի՝ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման բանաձևի օգտին քվեարկելու կարևորությունը, որը նպատակ ուներ Ֆրանսիայի կառավարությունից պահանջելու ճանաչել Արցախի անկախությունը։
Հաջորդիվ պատվիրակության անդամները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու Արցախից տարհանված, Արցախում ՀԲԸՄ «Սովորի՛ր և վաստակի՛ր» և «Կին ձեռներեցներ» ծրագրերի մի քանի շահառուներին, ովքեր աջակցություն են ստացել Ֆրանսիայի կառավարության կողմից։
Ֆրանսիայի կառավարության հետ սերտ համագործակցության արդյունքում ՀԲԸՄ Ֆրանսիան բարերարներից հայրենիք օգնություն հասցնելու գործընթացում կարևորագույն օղակ է հանդիսանում։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից վերջին տարիներին ստացված ավելի քան 100 000 եվրոյի ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանում ծառայել է մի շարք նպատակների՝ սկսած COVID-19 համավարակի ընթացքում կենսապահովման սարքավորումներ և պարագաներ ձեռք բերելուց, ՀԲԸՄ «Կին ձեռներեցներ» ծրագրի շահառուներին օժանդակելուց, որպեսզի սկսեն կամ ընդլայնեն իրենց փոքր բիզնեսները մինչև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո տարհանված խաղաղ բնակիչներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելը։
«Ֆրանսիայի կառավարության հետ մեր համագործակցության և Փարիզի քաղաքապետարանի հետ սերտ կապերի շնորհիվ՝ ՀԲԸՄ Ֆրանսիան կազմակերպության ծրագրերի միջոցով կարողացել է մոբիլիզացնել հարյուրավոր կամավորներ Ֆրանսիայից և համակարգել ավելի քան 250 000 եվրո ֆինանսական օգնություն, որպեսզի աջակցենք 44-օրյա սարսափելի պատերազմի արդյունքում տարհանված ընտանիքներին։ Համոզված ենք, որ ամրապնդելով այդ կապերը, ՀԲԸՄ-ն իր ներդրումը կունենա հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն ամրապնդելու գործում։ Միությունը Ֆրանսիայի և, մասնավորապես, Փարիզ քաղաքի անմնացորդ աջակցությունը կօգնի վերածել կոնկրետ գործողությունների՝ սատարելու Հայաստանի և Արցախի ժողովրդին»,- ասում է Նադիա Գործունյանը։
Ֆրանսիան և Հայաստանը պատմական դաշնակիցներ են և կիսում են ընդհանուր գաղափարախոսություն և արժեքներ։ Քաղաքապետ տկն Իդալգոն, 2001 թ.-ից նախ պաշտոնավարելով որպես Փարիզի փոխքաղաքապետ, և, այնուհետև, 2014 թ.-ից որպես Փարիզի քաղաքապետ, շարունակաբար սատարել է արցախահայությանը և ճանաչել նրանց ազգային ինքնորոշման իրավունքը: Նրա ամուսինը՝ Փարիզի շրջանի տարածաշրջանային խորհրդական և խորհրդարանի նախկին անդամ Ժան-Մարկ Ժերմենը, նույնպես երկար տարիներ աջակցել է Արցախի ժողովրդին։ 2020 թ.-ի դեկտեմբերին հրադադարից հետո Արցախ այցելած խորհրդարանականների առաջին պատվիրակության հետ միասին նա մասնակցել է ՀԲԸՄ Եվրոպայի YERIA նախաձեռնությանը։
Քաղաքապետ Իդալգոն իր եզրափակիչ խոսքում ևս վստահեցրեց ներկաներին, որ Փարիզ քաղաքը կանգնած է արցախահայության կողքին։ «Չնայած Արցախի Հանրապետությանն իմ աջակցության արդյունքում ես բախվում եմ բազմաթիվ հակագրոհների, ես երբեք այդ գաղափարից ետ չեմ կանգի։ Ես միշտ պայքարելու եմ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի, անկախության և ճանաչման համար։ Մենք պարտավոր ենք արցախահայությանն օգնել խաղաղ կյանք ունենալ իրենց հողում և պաշտպանել նրանց վտանգված մշակութային ժառանգությունը։ Սա այն է, ինչ ես պարտավորվել եմ անել, քանի որ գիտենք, որ Արցախի ժողովուրդը նույնպես պայքարում է մեր արժեքների պաշտպանության համար։ Այսպիսով, ձեր պայքարը մեր պայքարն է, և մենք ձեր կողքին ենք լինելու»։

Mayor of Paris 2022 1
(R to L) Mayor of Paris Anne Hidalgo and Deputy Mayor Arnaud Ngatcha conversing with AGBU Armenia President Vasken Yacoubian
Mayor of Paris 2022 2
French Delegation led by the Mayor of Paris meets beneficiaries of AGBU programs
Mayor of Paris 2022 3
(L to R) Beneficiaries of AGBU LEAP, AGBU Women Entrepreneurs, and humanitarian relief programs
Mayor of Paris 2022 4
(L to R) AGBU Armenia President Vasken Yacoubian, CCAF Co-Chair Ara Toranian, AGBU Armenia Executive Director Marina Mkhitaryan, and AGBU Europe President Nadia Gortzounian at the meeting with Anne Hidalgo
Mayor of Paris 2022 5
Mayor Hidalgo receives gifts from AGBU WE participants
On May 28, 2022, the Armenia headquarters of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) hosted the Mayor of Paris Anne Hidalgo and a French delegation including: Deputy Mayor of Paris in charge of international relations and Francophonie Arnaud Ngatcha; Deputy Mayor of Paris Anouch Toranian (and Executive Director of AGBU France); Ambassador of Armenia to France H.E. Ms. Hasmik Tolmajian; NKR Permanent Representative in France Hovhannes Guevorgian; AGBU Europe President and Central Board Member Nadia Gortzounian; Co-Chair of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF) Ara Toranian; and Francois Devedjian.
AGBU Armenia President Vasken Yacoubian briefed the delegation on the history of AGBU, emphasizing the organization’s flexibility in meeting multiple priorities for the Armenian Nation, especially in times of crisis. He also presented current initiatives and strategies for Armenia in the spheres of socio-economic development, humanitarian assistance, culture, and education.
Mr. Yacoubian expressed his gratitude for the financial assistance AGBU Armenia has received from the French government throughout the recent years and its impact on Armenian lives. He also stressed the importance of the vote by the Council of Paris of a resolution requesting the recognition of the Republic of Artsakh to the French government. Finally, he warmly thanked the Mayor, chair of the International Association of Francophone Mayors, for the 50,000 euros aid to AGBU Armenia to help Armenia face the health crisis.
To that end, the delegation had the opportunity to meet some of the beneficiaries of AGBU programs who received support from the French government, such as displaced people from Artsakh and participants of AGBU Learn to Earn in Artsakh Program (LEAP) and AGBU Women Entrepreneurs (WE).
Thanks to its partnership with the French government, AGBU France is today the key interlocutor of public donors who wish to support Armenia and its people. The recent funding of over 100,000 euros from the Ministry of Foreign Affairs of France served multiple purposes in Armenia — from lifesaving equipment and supplies during the height of the Covid-19 pandemic and helping women entrepreneurs start or scale up their small business to providing humanitarian assistance to uprooted civilians during and after the 44-day Artsakh War.
"Through our cooperation with the French government and our close ties with the City of Paris, AGBU France has been able to mobilize multiple supports, more than 250,000 euros and hundreds of French volunteers through AGBU programs to support those impacted by this terrible 44-day war. We are convinced that by strengthening these ties, AGBU will participate in the reinforcement of the Franco-Armenian cooperation and will concretize by actions the unfailing support of France and the City of Paris to the people of Armenia and Artsakh," says Nadia Gortzounian, AGBU Europe President.
Given their secular ties, common values and enduring friendship, France and Armenia are historical allies and mutual supporters. The Mayor of Paris, Anne Hidalgo, first deputy mayor of Paris in 2001 then elected Mayor of Paris in 2014, has always been committed to defending the people of Artsakh and their right to self-determination. Her husband, Jean-Marc Germain, regional counselor of the Paris Region and former member of Parliament, is also a long-time supporter of the people of Artsakh. He participated in AGBU Europe's YERIA initiative in December 2020, with the first delegation of parliamentarians who had visited Artsakh since the ceasefire.
In her closing remarks, Mayor Hidalgo once again reassured the attendees that the city of Paris stands with the Armenians of Artsakh. “Despite repeated attacks on my support for the Republic of Artsakh, I have never failed. I will always support its right to self-determination, independence and recognition. We have the responsibility to help the people of Artsakh to live in peace on their land and protect their threatened cultural heritage. This is what I am committed to do because we know that the people of Artsakh are also fighting for the defense of our values. Thus, your fight is our fight and we will be by your side.”